Ekonomi

bağ basıncı altında

Altın fiyatları, bir dizi ekonomik verinin Hazine getirilerini dokuz ayın en yüksek seviyelerine getirmesinin ardından yatırımcıların bu hafta ABD istihdam raporunu incelemesiyle bir buçuk ayın en kötü haftasına hazırlanıyor.

Asya seansında spot altının onsu 1.935.07 dolardan işlem görürken, ABD altın vadeli işlemleri %0.1 artışla ons başına 1.970.30 dolardan işlem gördü.

Altın fiyatları bu hafta şu ana kadar %1’den fazla düşerek son seansta 11 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

TAHVİL FAİZLERİNDE TARİHSEL SEVİYELER

ABD uzun vadeli Hazine getirileri, istihdam ve diğer ekonomik verilerin enflasyonda düşüşe işaret etmesinin ardından Perşembe günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD ekonomisinin gücü hakkında daha fazla ipucu için, bir sonraki odak noktası 1230 GMT’deki tarım dışı bordro verileri olacak.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer şunları söyledi: “Altının ilerlemeye başlaması için, muhtemelen doların tarım dışı istihdama olumsuz tepki verdiğini görmemiz gerekecek. nispi verim çekiciliği açısından cazibesini kaybetti.”

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü borçlanma maliyetlerinin bir süre daha yüksek kalacağı konusunda uyarıda bulunurken, Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi bir üye ECB’nin faiz oranlarını daha uzun süre mevcut yüksek seviyelerinde tutması gerektiğini savundu.

Teknik açıdan bakıldığında, OANDA Asia Pacific’in kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, altının 1.925 doların kısa vadede önemli bir destek olduğunu düşünüyor.

Spot gümüş %0.2 düşüşle ons başına 23.51$’a gerilerken, platin 914.17$’da sabit kaldı. Her iki metal de üst üste üçüncü haftalık kayıplarına hazırlanıyor.

KAYNAK: EKONOMİ/EVRİM KÜÇÜK

zara-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu