Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi E-Spor Merkezi Öğrencileri Yetenek Taramasına Götürüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, öğrencileri tarama sınavına alarak kurduğu E-Spor Merkezi’nde Türkiye’de bir ilke imza atmayı, farklı eğitim planlarıyla doğuştan yetenekli olanları bu alanda mesleğe hazırlamayı hedefliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çocukların yarıyıl tatilinde kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, doğru ve yerinde eğitimlerle oyun kültürünü güçlendirmek amacıyla E-Spor Merkezi’nde teorik ve uygulamalı eğitimler veriyor.

Bu kapsamda başvuru sayısı bini aşan öğrenciler yaş ve yetenek kategorilerine göre sınıflandırılıyor. Eğitim süreci “E-Spor Nedir” ve “Büyükşehir Belediyesi E-Spor Merkezini Duydunuz mu?” konularıyla başlıyor.

Eğitimin ardından öğrenciler kendilerine tahsis edilen bilgisayarlara geçerek refleks, reaksiyon, zamanlama gibi kavramların kriter alındığı beceri taramalarına tabi tutuluyor. Türkiye’de e-Spor camiasında bir ilk olan bu uygulama ile öğrencilerin yeteneklerinin belirlenerek, doğru yönlendirme ve özgün eğitimlerle profesyonel hale getirilmesi planlanıyor.

“Dönem programıyla amaç daha çok kişiye ulaşmak”

Büyükşehir Belediyesi E-Spor Merkezi Sorumlusu Mehmet Enes Yılmaz, E-Spor Merkezi’nin 2022 yılından bu yana etkin bir şekilde hizmet verdiğini belirterek, “Çocuk ve gençler kalmasın diye yarıyıl tatilinde böyle bir program başlattık. E-Spor Merkezimize ulaşamayan şehrimiz. Bu yılki programımızda E-Spor da yer alıyor.” “Spor Tarama Testini ekledik. Bu sayede Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamayla doğuştan yetenekli e-sporcularımızı keşfetmeyi hedefliyoruz. Gelecekte yetenekli e-sporcuları farklı branşlara dahil ederek yetiştirmek istiyoruz. Eğitim müfredatları var” dedi.

“E-Sporcular merkezden memnun”

Hüsam Muhammed Ali, E-Spor Merkezi’nin kurulmasının ardından düzenlenen turnuvaya katıldığını anlatarak, “Bu turnuvada birinci oldum. Biz gençlere verdiği bu hizmetten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Valorant’a 2015 yılında katıldım. Daha önce ilçede bir turnuva deneyimi yaşamıştım. “E-Spor Merkezi ile şu anda hobi olan oyun yeteneğimi daha profesyonel bir seviyeye taşıyabileceğimi düşünüyorum. İlerleyen süreçte bu işi geliştirip mesleğe dönüştürmeyi planlıyorum” dedi.

Lise öğrencisi Cansu Kurlan, Valorant oyunu sayesinde e-sporla tanıştığını belirterek, “Bugün E-Spor Merkezi’nde yetenek taramaları yapıyoruz. Bu testlerden anladığım kadarıyla kendimi her geçen gün geliştiriyorum. Bunu fark ederek daha da yükseleceğimi tahmin ediyorum. Sömestr tatilinde de merkeze düzenli olarak gelmeyi planlıyorum.” “Öyle olduğunu düşünüyorum. Merkezin ortamından ve sunduğu hizmetlerden çok memnun kaldım” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu