Haber

Kamboçya Halk Partisi Genel Seçimleri Kazandığını İddia Ediyor

Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya’da iktidardaki Kamboçya Halk Partisi’nin (CPP) sözcüsü, partisinin genel seçimleri çok önde bitirdiğini iddia etti.

New York Times’ın haberine göre, bugün genel seçime gidecek olan Kamboçya’da resmi sonuçlar açıklanmasa da iktidar partisi CPP Sözcüsü Sok Eyşan, partisinin genel seçimi “büyük bir zaferle” kazandığını açıkladı.

Sok Eyşan, “125 sandalyenin neredeyse tamamını kazandık. Belki bir iki sandalye başka bir parti tarafından kazanılmıştır.” açıklama yaptı.

Kamboçyalıların 18 siyasi partiden 125 meclis üyesini seçmek için oy kullandığı genel seçimde Sok Eyşan, kendi bilgilerine göre iktidar partisinin oyların yaklaşık yüzde 78 ila 80’ini aldığını, kullanılan oyların yaklaşık yüzde 3’ünün ise gereksiz sayıldığını söyledi.

CPP genel başkanı Başbakan Hun Sen, yaklaşık 40 yıldır elinde bulundurduğu başbakanlık görevini oğlu Hun Manet’ye devretmeyi planlıyor.

Muhalefetteki Mum Işığı Partisi (CP), seçime katılmak için gerekli başvuru belgelerinde eksiklikler olduğu gerekçesiyle seçimden men edildi.

Resmi seçim sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu