Haber

Konya çevre dostu yatırımlarla model oluyor

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tüm insanlığı etkileyen en değerli sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda birçok çevresel ve sosyo-ekonomik tehdidin yaşandığını söyledi.

Konya’da hayata geçirdikleri çevreci yatırımlarla yarınlara temiz bir dünya bırakmaya çalıştıklarını kaydeden Lider Altay, “Küresel iklim değişikliği ile mücadelede en değerli şehirlerimizden biri kesinlikle Konya’mız. Biz de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı mücadelemizi ağır bir biçimde sürdürüyoruz. Bu kapsamda Konya Katı Atık Sistem Depolama Alanı ile rehabilitasyon sonrası çöp toplamaya kapatılan Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir Katı Atık Depolama Alanları ve Aslım Katı Atık Sahası’nda çöpleri elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Yine KOSKİ Genel Müdürlüğümüz atık suların arıtılması ile elde edilen çamurun oluşumu sırasında oluşan metan gazını elektrik enerjisine çevirmektedir. Bu tesislerden bugüne kadar ürettiğimiz elektrik miktarı 697 milyon kilovata ulaştı. Bu formda hem çevreyi koruyarak küresel iklim değişikliği ile çalışıyor hem de ürettiğimiz güçle ekonomiye katkıda bulunuyoruz.”

GÜNLÜK 10 TON TIBBİ ATIK STERİLİZE EDİLİYOR

Ayrıca Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nin Konya Katı Atık Sistem Depolama ve Enerji Üretim Tesisi bölgesinde yer aldığını ve burada tıbbi atıkların sterilizasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Lider Altay, “Tıbbi atıkları 4 adet lisanslı firma ile topluyoruz. 2 sterilizatör ile sterilizasyon işlemini gerçekleştirin. 2 adet sterilizatörün günlük kapasitesi toplamda 10 tondur. Bu tesiste sterilize ettiğimiz yıllık atık miktarı 3 bin tonun üzerinde” dedi.

ÇELTİK’e katı atık transfer merkezi verilecektir.

Konya Büyükşehir Belediyesi ise çevreci yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor; Selçuklu, Altınekin, Kulu, Cihanbeyli ve Sarayönü’nde kurduğu katı atık transfer merkezlerinin yanı sıra Çeltik ilçesinde de katı atık transfer merkezi sağlamaktadır. Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu semtlerine hizmet verecek aktarma istasyonu kısa sürede tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Tesisin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 7 buçuk milyon liranın üzerinde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu