Haber

Macron’dan Katar Dünya Kupası’nın iptali tartışmalarına “spor politize edilmemeli” yorumu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunun, iklime maliyeti ve ülkede insan hakları durumuna yönelik iddialar nedeniyle iptal edilmesi tartışmalarına ilişkin, “sporun siyasileştirilmemesi gerektiği”ni söyledi.

Fransa basınındaki haberlere göre, Macron, Endonezya’nın Bali Adası’nda katıldığı 17’nci G20 Başkanlar Tepesi sonrası, Tayland’da yarın ve 19 Kasım’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Doruğu için gittiği başşehir Bangkok’ta açıklamalarda bulundu.

Özellikle Fransız medyasının birkaç haftadır gündemden düşürmediği, Katar’da oynanacak FIFA 2022 Dünya Kupası tertibinin iptali tartışmalarına ait soruya Macron, “Sporu politize etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu tip sorular etkinliğin (kime verileceğinin) kararlaştırıldığı dönem sorulması gerekiyor.” cevabını verdi.

Macron, 2024’te Paris’te Olimpiyat Oyunları düzenleneceğini anımsatarak, sporu politize etme teşebbüslerinin makus bir fikir olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyon, birinci sefer mesken sahipliği yapacak Müslüman ülkeden alınmak isteniyor

İlk sefer bir Müslüman ülkenin konut sahipliği yapacağı dünya kupası tertibi, 20 Kasım’da Katar ve Ekvador arasında oynanacak karşılaşmayla başlayacak.

Fransız basınının yaklaşık bir aydır ülkedeki işçilerin yaşam koşullarının elverişsiz olduğuna, klimalı stadyumların iklime olumsuz maliyeti olacağına ve LGBT’ye müsamaha gösterilmediğine ait haberler geçmesi nedeniyle Fransa başta olmak üzere birtakım Avrupa ülkelerinde tertibe yönelik boykot davetleri yapılmaya başlandı.

Fransa’da bazı kentlerin yerel yönetimleri, boykot nedeniyle meydanlarda karşılaşmaların izlenmesi için “dev ekran” koymayacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Fransız ve bazı Avrupa milli takımlarının, LGBT’ye takviye gayesiyle kaptanlık bantlarını renkli yapmasına yönelik baskılar kabul görmemişti.

Fransa Ulusal Ekibi kaptanı Hugo Lloris, bu cins teşebbüslerin uygun olmadığına işaret ederek, “Kupayı organize eden ülkeye saygı göstermeliyiz.” açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu