Yaşam

Ömrünüzü Uzatacak ve Genç Göstermenizi Sağlayacak Mucizevi Besinler

Sağlıklı beslenme denilince akla gelen ilk şeylerden biri meyve ve sebze tüketimidir. Üstelik bu besinlerin ortasında kanser hücreleriyle savaşanlardan yaşamı uzatanlara kadar pek çok faydalı besin bulunuyor. Peki bunların hangi sebze ve meyveler olduğunu biliyor musunuz? İşte hayatınızı uzatmak için her gün yemeniz gereken beş yiyecek.

Not: İçerikte yer alan bilgilerin hiçbiri bir teklif değildir. Bu içerik, bahsi geçen gıdalar üzerine yapılan araştırmaların derlemesidir. İlgili durumlarda mutlaka bir doktor veya beslenme uzmanına danışın.

1. Tabaklarınızı bu sebzelerle doldurun?

Lahana, brokoli ve brüksel lahanası gibi sebzeler beslenmenizden eksik edilmemelidir. Bu turpgiller; çiğnediğinizde, pişirdiğinizde veya doğradığınızda bozulur glukozinolatAyrıca bu sebzeleri tüketerek indolezler, tiyosiyanatlar, nitriller ve izotiyosiyanatlar gibi diğer faydalı bileşenleri de kazanırsınız.

Turpgillerden sebze tüketmenin bir faydası da, bu sebzelerin yüksek fitobesin içeriği nedeniyle iltihabı nötralize edebilmesidir.

Ayrıca magnezyum ve folik asit alımı sağlanır. Turpgil sebzeler, organizmaların zararlı toksik maddelerden kurtulma süreci olan detoksifikasyonu etkileyen iki değerli glukozinolat içerir. Bu fitokimyasallar, istikrarlı, sağlıklı ve besleyici bir diyet için gereklidir.

2. Her gün bu meyvelerden yiyin.

Yaban mersini üzerinde yapılan araştırmalar, ömrü uzatan güçlü özler içerdiğini gösteriyor. Yaban mersini ayrıca metabolik sendrom, kalp hastalığı ile mücadelede faydaları ile bilinir. Ayrıca DNA hasarıyla savaşmaya yardımcı olurlar. Çalışmalar, çileğin yaşlandıkça hafızayı iyileştirdiğini ve beyin gücü performansını artırdığını gösteriyor.

Bir araştırma, dut meyvesi tüketmenin bilişsel performansı değiştirebileceğini, nörodejenerasyonun yaşlanma üzerindeki etkilerini önleyebileceğini ve kadınlarda bilişsel yaşlanmayı iki buçuk yıla kadar geciktirebileceğini gösteriyor.

Bu meyveler bağırsak sağlığımız için de faydalıdır. Bir gözden geçirme, dut yemenin gastrointestinal sistemin astarını korumaya yardımcı olabilecek bakteriler ürettiğini buldu. Bu primer, süreçteki metabolik sonuçları iyileştirirken enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Acıktığınızda bu kuruyemişleri meyvelerle veya tek başına yiyin.

Açlığınızı bastırmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için gün içinde bir avuç fındık tüketebilirsiniz. Fındık antioksidan bakımından son derece zengindir. Diyabet riskini azaltmak ve kişinin yaşam süresini uzatmak ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

Fındık tüketenlerin kalp hastalığından ölme ihtimalinin daha düşük olduğu bulundu. Ancak bu, sadece bu kuruyemişleri yemeniz ve diğer kuruyemişleri tüketmemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Araştırmalar, düzenli olarak yenebilecek en iyi kuruyemişin, omega-3 yağ asitleri ve lif bakımından yüksek olan ceviz olduğunu gösteriyor. E vitamini ve lif içeriği yüksek olan badem, tüketilmesi önerilen bir başka besindir.

4. Zeytinyağını sofranızdan eksik etmeyin.

Zeytinyağının sağlıklı yaşlanmayı ve uzun ömürlülüğü destekleyebilecek birçok faydası vardır. Zeytinyağı, uzun süreli enzimleri aktive eden anti-inflamatuar tekli doymamış yağ asitleri içerir. Zeytinyağının ayrıca vücutta çok fazla serbest radikal ve çok az antioksidanın neden olduğu oksidatif stres ve DNA hasarı ile başa çıktığı keşfedildi.

Ayrıca zeytinyağı, yaşla birlikte kısalan kromozomların uçlarındaki koruyucu kapaklar olan telomerleri koruyabilir. Ayrıca zeytinyağı, hücresel “temizleme” işlemlerini de harekete geçirir.

Zeytinyağının, arterleri etkileyen oksidatif stres, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, insülin direnci ve iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Zeytinyağı tüketmek; cilt sağlığını, beyin sağlığını ve hatta sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olur. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, zeytinyağı tüketmenin – özellikle zeytinyağının tereyağı, margarin veya mayonezin yerini aldığı durumlarda – daha uzun bir yaşam süresine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Diğer çalışmalar, zeytinyağı tüketimi ile kardiyovasküler hastalık risklerinin azalması arasında bir bağlantı bulmuştur.

5. Günlük su alımınızın ortasında yeşil çay için.

Yeşil çay, beyni hastalıklardan koruyabilen ve insanların sağlıklı yaşlanmasına yardımcı olan antioksidanlar olan kateşinler içerir. Araştırmalar yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha uzun yaşadığını gösteriyor.

100.000’den fazla Çinli katılımcı üzerinde yapılan bir araştırma, haftada en az üç kez yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre ortalama on beş ay daha uzun yaşadığını buldu.

Başka bir çalışma, günde en az beş bardak yeşil çay içenlerin, içmeyenlere göre ölme olasılığının %76 daha az olduğunu buldu. Ayrıca başka bir araştırmaya göre yeşil çayın içindeki antioksidanlardan maksimum fayda sağlamak için yeşil çayı demlemenin en iyi yollarından biri de kaynatılmamış sıcak su kullanmaktır. Kaynar su yeşil çayın yapraklarına zarar verebilir ve sağlık yararlarını azaltabilir. Yeşil çaydaki antioksidanların etkisini artırmanın bir başka yolu da limon sıkmaktır.

Kadınlar, özellikle menopoz öncesi ve sonrası dönemde düşmelerden kaynaklanan kırıklara karşı çok daha hassas hale gelir. Bu nedenle, yukarıdaki besinleri ve benzerlerini tüketmek, menopozun bu ve diğer rahatsız edici semptomları olan kadınlara yardımcı olacaktır.

İyi bir diyet, yaşlandıkça kalp hastalığı, inme, diyabet ve obezite dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu koşulların kötüleşmesini de önleyebilir. Sağlıklı bir diyet kasları desteklemeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Kadınlar için ağırlık çalışması da dahil olmak üzere günlük eğitim de değerlidir. Kaç yaşında olursanız olun, bugün sağlıklı beslenmeye başlayın ve içte ve dışta olumlu değişikliklere hazır olun!

Sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşlanmanın değerli bir parçası olduğunu unutmayın.

Sağlıklı bir diyet, kasları desteklemeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir, bu da stabiliteye ve bağımsızlığa yardımcı olabilir. Sağlıklı yiyecekler yemek, güç seviyenizi artırabilir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Yaşlandıkça iştahımız ve yaşam tarzımız değişebilir. Refahınızı desteklemek için sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmenin değerli olduğunu unutmayın.

Peki, bu yiyeceklerden kaç tanesini diyetinize dahil ediyorsunuz?

sungurluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu