Ekonomi

Petrolde istikrar arayışı

Petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansı’nın daha yüksek fiyatların geleceğine ilişkin uyarısı üzerine piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle birlikte, dördüncü haftadaki ilerlemenin ardından sabit kaldı.

ABD ham petrolü, Haziran ayından bu yana en uzun haftalık kazanç serisini kaydettikten sonra varil başına 82 doların üzerinde işlem gördü.

IEA Cuma günü yaptığı açıklamada, OPEC+ tarafından sürpriz bir üretim kesintisinin pazarı önceden tahmin edilenden daha fazla daraltacağını ve bunun da daha fazla fiyat artışına yol açarak tüketicilere daha fazla zarar vereceğini söyledi.

Petrol, oynak bir bankacılık krizinin vadeli işlemleri Mart ortasında 15 ayın en düşük seviyesine çekmesinin ardından toparlandı. ABD’nin Cushing’deki değerli depolama merkezinde azalan ham petrol stokları ve Irak’tan arzın kesintiye uğraması küresel piyasalardaki sıkılaşmaya katkıda bulundu.

ING Group Singapur merkezli emtia strateji lideri Warren Patterson, “OPEC+ kesintileri fiyatları açıkça artırdı. Ancak zayıf rafineri marjları endişe kaynağı”söz konusu.

haber-bakirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu