Ekonomi

Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı

ABD Merkez Bankası, faiz kararını 2 günlük toplantısının ardından açıklayacak. Bankanın politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5.-5.25 aralığına çıkarması ve böylece faiz oranını 16 yılın en yüksek seviyesine çıkarması bekleniyor.

Ekonomik bilgilerde yumuşama işaretleri ve sıkılaşan krediler, banka yetkililerinin faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı olduğu konusunda uzlaşmasına yardımcı olabilir. Ancak, enflasyon hala yüksek olduğu için, Jerome Powell başkanlığındaki Fed yetkilileri seçenekleri açık tutmak isteyebilir.

Bloomberg Ekonomi Başekonomisti Anna Wong, bankacılık krizine rağmen enflasyonu önceleyeceği ve faiz oranlarında 25 baz puanlık artışla politika faizinin yüzde 5 – 5,25 seviyelerine çıkacağı tahminini paylaştı. Wong, “Başkan Powell’ın basın toplantısında ‘şahin’ bir konuşma yaparak enflasyonun hala yüksek olduğunu ve gerekirse yeniden zam yapmaktan çekinmeyeceklerini söylemesini bekliyoruz” dedi.

Cleveland Fed lideri Loretta Mester, 20 Nisan’da sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştıklarını söyledi.

Mart 2022’de faiz artırmaya başlayan Fed, 22 Mart’ta yaptığı son toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,75 – yüzde 5 aralığına çekmişti. artışlara yol açmadan nihai bir artıştan yanaydı. Bazı yetkililer de ekonomide daha fazla artış olmadan atılan adımların etkisini görmek istediklerini belirtti.

Bankacılık krizinde adı geçen First Republic Bank’ın dün kapatıldığı ve varlıklarının JPMorgan Chase Bank tarafından satın alınacağı haberinin ardından sektöre ilişkin riskler, ekonomik görünüme yönelik kara bulutlar oluşturmaya devam ediyor.

Öte yandan, enflasyon inatla yüksek kalmaya devam ediyor. Fed’in favori enflasyon göstergesi son toplantıdan bu yana varsayımların üzerinde geldi ve enflasyon beklentileri de yükseldi.

Fed’in faiz kararı Çarşamba akşamı açıklanacak.

haber-felahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu