Haber

Saadet Partisi Genel Başkanı Gazze’yi İsrail’e teslim etmeyi reddetti

SAADET Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Gazze’yi insansızlaştırmak istiyorlar. Çözüm olarak sundukları şey Gazze’yi tamamen İsrail’e teslim etmek. Çözümleri ise yüzbinlerce insanı mülteci olarak vatanlarını terk etmeye zorlamak. Gazze’nin tahliyesi teklif bile edilemiyor, herkes şunu bilmeli: “Gazze Filistin’indir. Kudüs’ün doğusu da batısı da Filistinlilerindir” dedi.

Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi’nin TBMM’deki küme toplantısında konuştu. İsrail’in Filistin’e yönelik baskınlarına tepki gösteren Karamollaoğlu, “Yıllardır Gazze’yi bir açık hava hapishanesine çevirenler, şimdi bu sessizlikten aldıkları güçle burayı tamamen yok etmek için harekete geçtiler. Birleşmiş Milletler raporlarına göre kaç Filistinli var?” İsrail son yıllarda katliam yaptı: 2010’da 1659, 2011’de 2 bin 260, 2012’de 4 bin 936, 2013’te 4 bin 31, 2014’te 19 bin 860, 2015’te 14 bin 813, 2016’da 3 bin 572, 2016’da 8 bin 526 2017’de ise “2018’de 31 bin 558, 2019’da 15 bin 628, 2020’de 2 bin 781, 2023’te ise 10 binin üzerinde Filistinli öldürüldü” dedi.

‘GAZze’ye gidemeyiz’

Yıllardır tüm dünyanın bu ölümler karşısında sessiz kaldığını kaydeden Karamollaoğlu, “Tam 1 ay oldu, yine herkes sustu, dünya yine görmezden geliyor. Bir halk soykırıma uğruyor. ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkelerin liderleri, başbakanları ve bakanları Tel Aviv’e gitti.” Gazze’ye gidiyor ama biz Gazze’ye gidemiyoruz. Filistinlileri anayurtlarından ayrılmaya zorlayarak Gazze’deki nüfusu azaltmak istiyorlar. Çözüm olarak sundukları ise Gazze’nin tamamen İsrail’e teslim edilmesidir. Onların çözümü yüzbinlerce insanı mülteci olarak anavatanlarını terk etmeye zorlamaktır. Gazze’nin tahliyesi bir tekliftir. Herkes şunu bilmelidir ki Gazze Filistin’indir. Kudüs’ün doğusu da batısı da Filistinlilerindir. 1897’yi, 1917’yi bilmeyenler, İsrail’in 1948’deki kuruluşundaki oldubittiyi ve 1967’de yaşananları anlayamadılar. İsrail’in duracağını sandılar. İsrail’in bugüne kadar uyguladığı zulme son vereceğini sanıyorlardı. 1948’i, 1967’yi unutanlar bugün ayağa kalkıyor ve ‘çözüm’ olarak Gazze’yi boşaltmayı teklif ediyorlar. Bu; Bu, Kıbrıs’tan vazgeçelim, Mavi Vatan iddialarımızdan vazgeçelim, İsrail’i daha da büyütelim, coğrafyamızda onarılmaz yaralar açalım, Mescid-i Aksa’yı sahipsiz bırakalım demekten başka bir şey değil. Bunu kabul etmediğimizi herkes bilmeli. Bu işbirlikçi yaklaşımı reddediyoruz. Bugün Gazze’ye insani yardım bile ulaşamıyorsa; “Çünkü Türkiye’yi güçlü kılacak politikalar uygulanmıyor” dedi.

DAVUTOĞLU: GÖSTERİYİ DURDURUN

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Gazze’yi koruduğu için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür etti. Ardından TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un İsrail’i destekleyen kurum ve kuruluşların ürünlerinin Meclis’te satılmayacağı yönündeki talimatını eleştiren Davutoğlu, “Gösteri durdurulsun. Boykotu bu insanlar yapıyor” dedi. Eğer devlet olarak bunu yapacaksanız İsrail’e destek veren şirketlerin bir listesini yapın.” ‘Devlet ihalesine giremezler’ diyorlar. ‘Bu eserler devletin kontrolündeki yerlere giremez’ deyin. Havalimanlarını kapatın. Hiçbir uçak İsrail’e ulaşmamalı’ dedi.

kadisehriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu