Haber

Sudan, Suudi Arabistan’daki barış görüşmelerini yeniden başlatacak

KHARTUM, 23 Ekim (Xinhua) — Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF), Perşembe günü Suudi Arabistan’ın liman kenti Cidde’de paramiliter Hızlı Direniş Gücü (RSF) ile barış görüşmelerine yeniden başlayacağını duyurdu.

SAF Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şemsuddin Kabaşi, Pazar günü Omdurman’daki Wadi Seidna askeri üssünde subaylara hitaben yaptığı konuşmada, “Müzakerelerin yeniden başlatılması için Cidde’ye gitme daveti aldık. Heyetimiz perşembe günü Cidde’ye giderek başlayacak. müzakereler.”

Sudan medyasında, Mayıs ayından bu yana görüşmelerde arabuluculuk yapan Suudi Arabistan ve ABD’nin müzakerelerin yeniden başlaması için 26 Ekim tarihini belirlediği bildirildi. Savaşan taraflar arasındaki temel anlaşmazlıklar nedeniyle müzakereler Temmuz ayında askıya alınmıştı.

Sudan’ın Hartum ve diğer bölgelerinde, ülke silahlı kuvvetleri ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında 15 Nisan’dan bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sudan Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre, çatışmalarda en az 3 bin kişi hayatını kaybetti. 6.000’den fazla kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle Sudan içinde ve dışında yaklaşık 5,8 milyon kişi yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu