Ekonomi

Türkiye’nin Ocak 2024 ihracatı açıklandı: 20 milyar 28 milyon dolar

Türkiye’nin ekonomik yeniden yapılanması ihracatı artırmayı hedefliyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, çeşitli temaslarda bulunduğu Malatya’da ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Bolat, depremin ilk yılı olması nedeniyle Ocak 2024 rakamlarının Malatya’dan açıklandığını belirtti.

“Tarihimizin en yüksek Ocak ayı ihracat rekoru”

Ömer Bolat, Ocak ayı ihracatını şu sözlerle anlattı:

Yeni yılın ilk ayında ihracatımız ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor.
2024 Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 20 milyar 28 milyon dolara ulaştı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı olarak tarihe geçti.

Ancak geçen yılın ocak ayına göre ithalatımız yüzde 22 azaldı, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 18,9 puan artarak yüzde 76,4’e ulaştı.

Son 12 ayda ihracat 256,5 milyar dolara ulaştı

Ocak ayı itibarıyla son 12 ayda ihracat yüzde 0,2 artarak 256,5 milyar dolara ulaştı.

Ocak ayında ithalat yüzde 22 azaldı

İthalat Ocak ayında yüzde 22 azalarak 26,2 milyar dolara ulaştı. Ocak ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,4 oldu.

Dış ticaret açığı Ocak’ta hızlı azaldı

Dış ticarette yılın ilk verileri ithalatta ve dış ticaret açığında hızlı bir düşüş yaşandığını gösterdi. Açıklanan geçici verilere göre Ocak ayında ticaret açığı bir önceki yıla göre yüzde 57 azalarak 6,2 milyar dolara ulaştı.

Bakan Bolat’ın sunumundan satırbaşları:

-Ocak ayının ilk dört gününde küresel siparişler tatil nedeniyle düşük olsa da ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 20 milyar 28 milyon dolara ulaştı.

-Küresel ticaretten aldığımız pay yüzde 1,06’ya yükseldi.

-Yıl genelinde ihracatı artırma hedefine ulaşıldı.

-Mevcut süreçlerin istikrarındaki iyileşme devam edecek.

-Motorlu taşıtlardaki artış devam ediyor.

-Geçen yıl yaşadığımız deprem felaketinin ardından hükümetimiz derhal yeniden yapılanmaya ve afete dayanıklı konutlar inşa etmeye başladı. Bu süreçte deprem bölgelerindeki imar faaliyetlerinin yanı sıra deprem bölgeleri başta olmak üzere etkilenen tüm şehirlerimizde ekonomik ve ticari yapının güçlendirilmesine yönelik çeşitli güçlendirmeler sağlandı.

-Küresel ekonomik dalgalanmalar ve salgın gibi zorluklara rağmen Türkiye’nin ihracat performansının artmaya devam ettiğini, dış ticaret açığımızın ise azalma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Bu başarı, ülkemizin ekonomik dayanıklılığını ve küresel pazardaki konumunu güçlendirmektedir.

-İhracatımızın ve dış ticaret istikrarımızın olumlu ilerlemesi, ülkemiz ekonomisinin büyüme potansiyelini artırarak cari açığımızın azaltılmasına katkı sağlıyor. Hükümet olarak ticaretin ve ekonominin daha da güçlenmesi, kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılması, ülkemizin yatırımlar için cazibe merkezi haline getirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Depremzedelere konut teslimi

Bakan Bolat, sunumunda, Ocak ayı dış ticaret verilerinin açıklandığı Malatya’nın depremden zarar gördüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı programlarla 46 bin konutun kura çekilerek depremzedelere teslim edileceğini belirtti. bu günlerde, diğerleri ise en kısa sürede teslim edilecektir.

2023 yılı ihracat rakamları

2023 Aralık ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,44 artarak 22 milyar 999 milyon dolara ulaştı. 2023 yılı Ocak-Aralık döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,64 artarak 255 milyar 809 milyon dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu