Ekonomi

Vietnam’da enflasyon endişeleri arasında 2. çeyrek GSYİH büyümesi

Vietnam ekonomisi ikinci çeyrekte hızlanma işaretleri gösterdi ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) geçen yılın aynı dönemine göre tahmini %6,93 oranında genişledi. Ülkenin Genel İstatistik Ofisi’ne (GSO) göre bu, ilk çeyrekte görülen %5,87’lik büyümeye kıyasla bir artışa işaret ediyor. Yılın ilk yarısı ekonomik faaliyetlerde %6,42’lik bir genişlemeye sahne oldu.

Akıllı telefon, elektronik ve hazır giyim ihracatıyla tanınan ülke, küresel talebin azalması ve elektrik kesintilerine bağlanan geçen yılki büyüme hedeflerindeki düşüşün ardından ticari faaliyetlerini güçlendirmek için çalışıyor. GSO, Vietnam’ın sosyo-ekonomik durumunda olumlu bir eğilim olduğunu ve her çeyreğin bir öncekinden daha iyi performans gösterdiğini vurguladı.

Bu yukarı yönlü gidişata rağmen Vietnam, dış riskler ve belirsizlikler de dahil olmak üzere önemli zorluklarla karşı karşıyadır. GSO, 2024 büyüme hedefi olan %6,0-%6,5’e ulaşmanın zor olacağını ve kolektif çaba gerektireceğini vurguladı.

Vietnam’ın yılın ilk yarısındaki ihracat rakamları bir önceki yıla göre %14,5 artarak 190 milyar dolara yükseldi. Sanayi üretimi de yıllık bazda %10,9’luk bir artışla önemli bir yükseliş kaydetti. Hafta başında Başbakan Pham Minh Chinh, ikinci çeyrek GSYH büyümesinin ilk çeyrektekini aşacağını doğruladı ve hükümetin yıllık büyüme hedefine ulaşmaya odaklandığını yineledi. Chinh ayrıca Vietnam’ın borç verme faiz oranlarını daha da düşürmeyi, ücretleri azaltmayı ve kamu yatırımlarını arttırmayı amaçlayan esnek bir para politikasını sürdüreceğini belirtti.

Ancak enflasyon giderek artan bir endişe kaynağı haline geliyor. Haziran ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre %4,32 oranında artarak hükümetin yıl için %4,5 olan enflasyon tavanına yaklaştı. Yılın ilk yarısında tüketici fiyatlarındaki ortalama artış %4,08 olarak gerçekleşmiştir.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Vietnam’ın ekonomik büyümesinin güçlü dış talep, devam eden yabancı yatırımlar ve destekleyici politikalar sayesinde bu yıl %6’ya yakın olacağını tahmin ediyor. IMF ayrıca, döviz kuru baskılarının devam etmesinin mevcut parasal koşullar nedeniyle daha yüksek yurt içi enflasyona yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

GSO, fiyat eğilimlerini izlemeyi ve elektrik, sağlık ve eğitim hizmetlerinin maliyetlerini gerçek koşullarla uyumlu hale getirmek ve enflasyonist etkiyi azaltmak için ayarlamayı taahhüt etmiştir. Ayrıca, hükümetin 1 Temmuz’dan itibaren kamu çalışanlarının taban maaşlarını %30, emeklilerin maaşlarını ise %15 oranında artırma kararının da enflasyonist baskılara katkıda bulunması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu