Ekonomi

Yatırımcılar dikkat! İşte kazanan kesimler

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,46 yükselişle 9 bin 113 puandan başladı.

Bir süredir yükseliş eğilimini sürdüren borsa için kısa vadede beklenen seviye 9 bin 500 puan.

Piyasalardaki son durumu Haber7’ye değerlendiren Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, borsanın öne çıkan bölümlerini açıkladı.

BORSADA YÜKSELEN SERİ DEVAM EDİYOR

Son üç haftadır borsaya 100 milyon doların üzerinde yabancı girişi yaşandığını belirten Erbaş, BIST 100 endeksinde bir haftadır işlem hacminin 100 milyar TL’nin üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

Borsada trendin yukarı yönlü olduğuna dikkat çeken Erbaş, düzeltmelerin ardından kısa vadede borsanın 9 bin 500 puana kadar yükseleceğini ifade etti.

Fitch’in Türkiye’nin not kararını 8 Mart’ta açıklayacağını hatırlatan Erbaş, şöyle konuştu: “Piyasa beklentisi Fitch’in Türkiye’nin notunu artıracağı yönünde ve bu da borsadaki olumlu havayı destekliyor.”söz konusu.

8 bin 950 puanın kritik seviye olduğuna işaret eden Erbaş, “Bu seviyenin altında kalıcılık olursa 8 bin 700 ve 8 bin 750 puana kadar marj olabilir.

Borsada öne çıkan sektörleri paylaşan Erbaş, finans, bankacılık, ulaştırma ve gıda perakende sektörlerinin değer kazandığını belirtti. “Petrokimya, enerji ve yazılım şirketleri gibi sektörlere de ilgi var.”dedi.

ALTIN ​​YATIRIMCILARINA ÖNEMLİ TAVSİYELER

ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde seyrettiğine dikkat çeken Erbaş, şunları kaydetti: “Bu durum piyasalara olumsuz yansıdı. Tahvil faizleri yükseldi, ons altın geriledi.”söz konusu.

2 bin doların altına gerileyen ons altın için 1.975 doların kritik bir seviye olduğunu belirten Erbaş, yıl ortasından itibaren ons altında yeni zirvelerin görülebileceğinin altını çizdi.

Erbaş, gram başına 1.950 lira ve altındaki fiyatların alım fırsatı olabileceğine dikkat çekerek, orta ve uzun vadeli yatırımcılara pozisyonlarını koruyarak alım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK: HABER7

haber-kinik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu