Haber

BM Genel Sekreteri: Dünyanın Türkiye’yi Destekleme Zamanı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki BM Genel Merkezinde gazetecilere konuşurken, 14 Şubat 2023. (Fotoğraf: Xie E/Xinhua)

BM Genel Sekreteri Guterres, insani yardım davetinin başlatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye halkının nasıl yardım isteyenlere dayanışma gösterdiği gibi, dünyanın da Türkiye halkına destek verme zamanı gelmiştir. geçmiş.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 16 Şubat (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yıkıcı depremlerin ardından Türkiye halkına uluslararası destek çağrısında bulundu.

Guterres Perşembe günü insani yardım çağrısının başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tıpkı Türkiye halkının geçmişte yardım isteyenlerle dayanışma gösterdiği gibi, dünyanın da Türkiye halkına destek verme zamanı geldi.”

BM Genel Sekreteri, Türkiye’nin dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu ve Suriyeli komşularına yıllardır büyük cömertlik gösterdiğini kaydetti.

Guterres, BM’nin yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye halkı için 1 milyar dolarlık insani yardım daveti başlattığını bildirdi. Bunun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi alanda hükümetin önderliğindeki yardım çabalarına verdikleri hayati desteği artırmalarına olanak sağlayacağını söyledi:

Guterres, “İhtiyaçlar çok büyük, insanlar acı çekiyor ve kaybedecek zaman yok. Uluslararası toplumu harekete geçmeye ve günümüzün en büyük doğal afetlerinden biri karşısında bu kritik çabayı tam olarak finanse etmeye çağırıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu