Ekonomi

EnerSys, Güney Carolina’da lityum iyon dev fabrikası kuracak

READING, Pa. – Endüstriyel güç depolama lideri EnerSys (NYSE: ENS), Greenville, Güney Carolina’da bir lityum iyon pil giga fabrikası kurma planlarını duyurdu. Yeni tesis, şirketin ABD’deki pil üretim kapasitesini genişletme ve yerel kaynaklı pillere yönelik artan talebi karşılama stratejisinin bir modülüdür.

Yatırım bedelinin 500 milyon dolar olması beklenen 500 bin metrekarelik üretim tesisi, yaklaşık 140 dönümlük Augusta Grove iş parkı içerisinde yer alacak. Toplam 500 yeni iş yaratması öngörülen fabrika, ticari, endüstriyel ve savunma uygulamalarına yönelik çeşitli lityum iyon hücre form faktörleri üretmeye odaklanacak. Tesis, faaliyete geçtiğinde yılda dört gigawatt saat (GWh) üretim kapasitesine sahip olacak.

EnerSys, Güney Carolina ve Greenville County aracılığıyla iddiaya göre yaklaşık 200 milyon dolar değerinde kapsamlı bir teşvik paketi sağladı. Enflasyonu Azaltma Yasası’ndan sağlanan vergi avantajları ve potansiyel ek federal fonlarla birleşen bu paket, önemli miktarda yatırımı destekleyecektir. Şirket, inşaata 2025’in başında başlamayı ve 2027’nin sonlarında faaliyete geçmeyi hedefliyor.

EnerSys Başkanı ve CEO’su David M. Shaffer, Greenville’i yetenek havuzuna sahip, gelişmekte olan bir yüksek teknoloji merkezi olarak tanımladı ve gigafabrikayı küresel saf güç dönüşümünü hızlandırmada önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Bu haber EnerSys’in basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu