Haber

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un Orduya Savaş Hazırlıklarını Hızlandırma Talimatı Verdi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, orduya savaş hazırlıklarını “agresif” bir biçimde hızlandırma talimatı vererek Genelkurmay Başkanı General Pak Su Il’i görevden aldı.

Kuzey Kore’de iktidarda bulunan Kore Kurmay Partisi’nin (WPK) Merkez Askeri Komisyonu’nun 7. Genişletilmiş Toplantısı yapıldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un başkanlık ettiği toplantının ana gündem maddeleri, “düşman saldırısını ezici bir stratejik caydırıcılıkla tek hamlede etkisiz hale getirmek” ve “beklenmedik bir durumda eş zamanlı askeri operasyonlar başlatmak” oldu. Kore Yarımadası ve çevresinde barış ve istikrarı bozan askeri faaliyetlerin caydırıcı olması için alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda, fiili savaş tatbikatlarının etkin bir şekilde icra edilmesi ve harekât planlarının Kore Yarımadası’nda uygulanması için yoğun hazırlık yapılması kararlaştırıldı. istediğin zaman.

Kim’den tehlikeli karar

Görüşmede ele alınan askeri tedbirlere ilişkin kararnameye imza atan Kore lideri Kim, “agresif” bir tavırla orduya savaş hazırlıklarını hızlandırma talimatı verdi. Güçlü bir ordunun olası bir düşman saldırısını etkisiz hale getirmeye yönelik askeri stratejik planını uygulamanın anahtarı olduğunu söyleyen Kim, savaşın

Saldırı araçlarının caydırıcılığı garanti altına alınması ve gerekli birimlerde konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Üst rütbeli general görevden alındı

Orduyu savaşa hazırlamak için askeri tatbikata davet eden Kim’in bir diğer hamlesi de ordu başkanlarını görevden almak oldu. Görüşmede askeri liderlerin atamalarını da ele alan Kore lideri Kim, General Pak Su Il’i Genelkurmay Başkanlığı görevinden alarak daha önce savunma bakanlığı ve başkomutan olarak görev yapan Mareşal Ri Yong Gil’i atadı. konvansiyonel askeri birliklerden Askeri liderlerin düzenli olarak değiştiği Kuzey Kore’de, bazı askeri liderler farklı pozisyonlara atanırken, diğerleri asla kamuoyunun önüne çıkmıyor.

Zamanlama not edildi

Kuzey Kore’nin kararının, Güney Kore ve ABD’nin bu ay içinde gerçekleştirmeyi planladığı ve Pyongyang’ın “Kuzey Kore işgalinin provası” olarak nitelendirdiği Ulchi Özgürlük Kalkanı tatbikatı öncesinde alınması dikkat çekti. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu